Instytut doświadczania

TRE / Trauma Releasing Exercises – czym jest ?

Ćwiczenia TRE są skuteczną metodą uwalniania napięć i uzdrawiania ciała poprzez wibracje. 

Twórcą wspomnianej metody jest David Berceli, psychoterapeuta bioenergetyczny i ekspert w dziedzinie leczenia traumy.

Ćwiczenia TRE to zestaw ćwiczeń, które uwalniają napięcie, stres z ciała skumulowany w ciągu dnia z tytułu różnych wydarzeń. Przyczyna może dotyczyć trudnych sytuacji, chwilowego czy długofalowego stresu, a także traumatycznych wydarzeń, jak wypadek samochodowy, przemoc domowa, czy naturalna katastrofa.

Założeniem TRE jest to, iż nasz organizm dysponuje naturalnym sposobem rozluźniania napięć w ciele poprzez wibracje. Osoba wykonująca ćwiczenia uaktywnia naturalne mechanizmy odzyskiwania równowagi fizycznej. To one przekazują ciału informację, że można wrócić do stanu odprężenia.

Podczas stresu ciało zaciska się, co powoduje, że cały system neurologiczny zmniejsza przestrzeń. Podczas lęku myślenie zawęża się. Po TRE ma się szerszą perspektywę pod wpływem rozluźnienia ciała. Wykonywanie ćwiczeń pozwala na stałe wprowadzenie zmian w ciele, jak i myśleniu oraz samopoczuciu.

Korzyści ze stosowania ćwiczeń TRE:

  • łatwość przyswajania materiału 
  • naturalny środek zaradczy redukujący skutki potencjalnych urazów psychicznych i minimalizujący ich występowanie w przyszłości
  • wspomagają proces psychoterapii
  • po zapoznaniu się można je samodzielnie stosować i używać w ramach osobistej gimnastyki/ higieny psychicznej
  • uwalniają mięśnie głębokie z napięć