Instytut doświadczania

Psychoterapia Gestalt – czym jest?

Psychologia Gestalt jest podejściem humanistycznym. Rola kontaktu, relacji terapeutycznej ma ogromne znaczenie. Spotkanie się dwóch osób, klienta i terapeuty w konkretnym momencie, pokazuje jak jest w rzeczywistości. 
Poniżej stworzyłam opis tego, czym dla mnie jest Gestalt. 

Ty jako TY, tworzysz całość. Piękną całość. Całość stanowi większe piękno, niż poszczególne jego części. Całość jest ważna. Ty jako całość jesteś ważny.
 
Żyjesz w teraźniejszości. Tu i teraz. Przeszłość istnieje tylko jako doświadczenie przeszłe. Nie ma tu przeszłości, ani przyszłości. To w „tu i teraz" możesz planować, marzyć, snuć plany, ale wciąż robisz to w teraźniejszości. Ty jako Ty, w „tu i teraz".

Jesteś twórcą swojego życia. Jego autorem. Ale też od tego czasu Zajmujesz się sobą. Może się to wydawać przerażające, ale jaka jest ulga, gdy zdajesz sobie sprawę, że możesz stać samodzielnie na swoich nogach, czuć się pewnie i robić to co chcesz, iść gdzie chcesz. 

Cała perspektywa się zmienia, gdy pozwolisz sobie na uświadomienie, co robisz ze sobą, że żyjesz  w sposób, jaki żyjesz. Nowa perspektywa oferuje wolność wyboru, gdy  bierzesz odpowiedzialność za swoje życie. 
Kiedy decydujesz się na zmianę swojego zachowania, bądź jego modyfikację przeszłość staje się morzem wspomnień, a nie ciągle aktywnym elementem życia.

Czujesz ulgę. Nie musisz już grać. Jesteś sobą. W całości. Dobrze Ci, gdy opierasz się o  ramię ważnej dla Ciebie osoby, ale też siłę, gdy mówisz „Nie" i podniecenie oraz radość , gdy zdobywasz upragniony cel. Czasem jesteś silny, czasem słaby, ale dobrze Ci z tym w każdym momencie. Już taki jesteś. Nie musisz udawać. 

Ważne jest dla Ciebie Twoje ciało, emocje, myśli. Ty jako Ty, Ty jako całość. 

Kontakt. Ludzie. Świat. Gdy masz ochotę idziesz, jesteś blisko wybranej osoby, grupy ludzi. Działasz, tworzysz, kreujesz. Gdy masz ochotę na pobycie ze sobą, jesteś przy sobie, bez poczucia winy. Odpoczywasz. 

Wiesz, że masz w sobie możliwość przywrócenia harmonii.